۸ دلیل اصلی(از دیگاه مدیریتی)که ترامپ را در مقابل کلینتون موفق کرد چه بود ؟
۱. نداشتن سوء سابقه سیاسی.

ترامپ قبل از کاندیداتوری به عنوان تاجری موفق شناخته می شد و کتاب هایی هم در زمینه کارآفرینی و موفقیت داشت اما هیچ سابقه ی سیاسی نداشت که علیه او در انتخابات استفاده شود .


۲. برند سازی قوی

ترامپ با زیرکی تمام توانست خود را به یک "برند" خاص تبدیل کند. در علم برندینگ گفته می شود که هر چقدر یک برند، بُرنده تر و تیز تر باشد، قدرتش بیشتر است و بیشتر در یادها می ماند.

از جمله موارد موثری که در برند سازی از آن استفاده کرد ، رک گویی اش بود .


۳. مدیریت بحران.

ترامپ برغم همه غرور و سرسختی اش، توانست فضای به وجود آمده علیه خودش را به نحوی هوشمندانه مدیریت کند.


۴. مدیریت استراتژیک و اقدام مناسب علیه رقبا.

 حملات تیم هیلاری کلینتون علیه ترامپ و افشاگری ها علیه او که عمدتاً ناظر به مسائل اخلاقی بود، زودتر از موعد آغاز شد و ترامپ توانست ضد حمله های مؤثری را ترتیب دهد و با یادآوری رسوایی کلینتون و مونیکا یا با پیش کشیدن مسأله ایمیل ها، توانست جو را عوض کند.


۵. عدم استفاده ی استراتژی موثر توسط رقیب.

 تأکید بیش از حدکلینتون و حامیانش بر مباحث حقوق بشری با محوریت اقلیت ها ، هر چند در جلب آرای این افراد به دموکرات ها مؤثر بود اما کلینتون فراموش کرده بود که حمایت از اقلیت ها ، رای اکثریت را بهمراه نخواهد داشت .


۶. استفاده از نقاط ضعف رقیب !

 یکی از نکاتی که تیم ترامپ بر روی آن انگشت گذاشت و بزرگنمایی کرد، وضعیت سلامتی هیلاری کلینتون بود. هیلاری چندین بار در مراسم مختلف، دچار ضعف بدنی شده بود و از حال رفته بود. جمهوریخواهان با بیان این که نمی توان سکان اداره امریکا را به دست زنی سالخوره و بیمار دارد، توانستند بر روی آرای مردد اثر گذار باشند.


۷. شناسایی صحیح نیاز های جامعه و استفاده از موقعیت ها.

اوباما در طول 8 سال ریاست جمهوری اش، به عنوان کسی که برنده جایزه صلح نوبل شده بود، کمتر از سایر رؤسای جمهور آمریکا اقتدارگرایی کرد. کاندیدای دموکرات ها نیز زنی بود که نمی توانست حس اقتدار را در آمریکایی ها زنده کند.

در واقع ، نیاز جامعه آمریکا به اقتدارگرایی - که ریشه تاریخی دارد - در ۸ سال گذشته، ارضا نشده بود و این، دقیقاً همان نقطه ای بود که ترامپ روی آن دست گذاشت .


۸. شناسایی فرصت ها !

 در ۸ سال حاکمیت دموکرات ها، متوسط درآمد مردم آمریکا در سال رو به کاهش بوده است و ترامپ که فرد موفقی در بیزینس بود توانست با شعارهای اقتصادی ، امید مردم امریکا را زنده کند.


✍ به تحلیل وحید پیرهادی


پستهای تصادفی

چگونه MBA می تواند به ما کمک کند ؟ (قسمت اول)

کریستین اون (نوجوان کارآفرین )

ماجراهای آقای خاص و ماهی دانا. این قسمت: کارآفرینی

نظرات درباره ۸ دلیل اصلی(از دیگاه مدیریتی)که ترامپ را در مقابل کلینتون موفق کرد چه بود ؟