ماجراهای آقای خاص و ماهی دانا. این قسمت: کارآفرینی
شروع داستان:

آقای خاص هر روز به آکواریوم کنار میز کارش زل می زند و به مشکلاتی که دارد می اندیشد. با اینکه کلی کار سرش ریخته و ولی هنوز نتوانسته به درآمدی که می خواهد برسد و مدام پیشرفت دوستان و هم دوره ای هایش را می بینید و از خود می پرسد که چرا با این همه تلاش و سخت کوشی به آنچه که لایقش هستم، نرسیده ام.

در یکی از همین زل زدن ها نگاهش به تنها ماهی طلایی داخل آکواریوم جلب می شود. ماهی نیز دارد به آقای خاص زل می زند. آقای خاص با تعجب از صندلی خود بلند می شود و مات و مبهوت به آکواریوم نزدیک می شود و ناگهان می بیند که ماهی شروع به حرف زدن کرده و به او سلام می گوید. آقای خاص آب دهن خود را قورت می دهد و ناخودآگاه می گوید علیک سلام. ماهی می گوید که من ماهی دانا هستم و می توانم کمکت کنم تا مشکلات را حل کنی و سریعتر رشد کنی.

این قسمت: کارآفرینی

آقای خاص همیشه یک تصویر مبهم و بریده بریده از کسب و کار خود دارد. وقتی فردی از او درباره کسب و کارش می پرسد نمی تواند فلسفه کار خود را در یک جمله بیان کند و با من و من جواب او را می دهد. همچنین او نمی داند که آیا کسب و کارش شدنی هست و می تواند او را به سود پایدار برساند یا اینکه برایش ضرر به همراه خواهد داشت.

آقای خاص: من درباره اینکه کسب و کارم موفق شود شک دارم، یک روز فکر می کنم که با این کار دنیا را می گیرم و روز دیگر از ادامه آن پشیمان می شوم.

ماهی دانا: مگر تو چه کار می کنی؟

آقای خاص: راستش من یک سایت اینترنتی دارم که مدرسان در آن ویدیو های آموزشی آپلود می کنند و مردم با پرداخت حق اشتراک آنها را مشاهده می کنند.

ماهی دانا: چه کسانی از سایتت استفاده می کنند؟ آیا به آنها نزدیک شده ای و می دانی که دغدغه اش چیست؟ درآمدشان چقدر است؟

آقای خاص: نه. درآمد آنها چه ربطی به من دارد. من فقط می خواهم که آنها ویدیو ها را ببینند و من 20 درصد از حق اشتراک آنها را برای خودم بر می دارم و بقیه را به حساب مدرس واریز می کنم.

ماهی دانا: عجله کن. یک کاغذ و مداد بردار و برو پشت میز بشین و این شکل را رسم کن.


اول از همه مشتریان خودت را لیست کن. مشتریان تو 2 دسته هستند، آموزش دهند ها و آموزش پذیران. بررسی که هر یک از این دو دسته چه قشری از جامعه هستند، سطح درآمد شان چقدر است؟ چه انگیزه ای باعث می شود که بیایند و در سایت تو فعالیت کنند.

آقای خاص: باشه. دارم آنها را می نویسم.

ماهی دانا: حالا ببین به این مشتریان خودت چه چیزی می خواهی بدهی که آنها را وادار کند که بهت پول پرداخت کنند. این ها ارزش های کار تو هستند.

آقای خاص: خوب، آموزش پذیر ها چیز های جدید یاد می گیرند تا در شغل خود پیشرفت کنند و آموزش دهنده ها درآمد کسب می کنند.

ماهی دانا : خیلی خوب. این رو در کادر ارزش ها بنویس. الان مشتریانت مشخص هستند و می دانی که چه چیزی می خواهی به آنها بدهی. خوب چطور این کار را انجام می دهی؟ یعنی از چه طریقی ارزش را به مشتریان خود می رسان؟

آقای خاص: معلومه، آنها به وب سایت من مراجعه می کنند و ویدیوها را می بینند.

ماهی دانا: پس تنها کانال تو برای رساندن ارزش، وب سایت هست. باید روی این بیشتر فکر کنی و بیشترش کنی. مثلا برنامه موبایل هم به کانال خودت اضافه کن. یا سرویس اس ام اس برای فرستادن نکته های آموزشی درون ویدیوها.

آقای خاص:  چه جالب. یعنی باید روش های بیشتر داشته باشم تا مشتریان بیشتری پیدا کنم.

ماهی دانا: دقیقا. حالا یک راهی برای ارتباط با مشتریانت تعریف کن. از یک فرم ساده برای تماس گرفته تا ارتباط تلفنی، اسکایپی و غیره. باید یک ارتباط دو طرفه جهت جلب رضایت مشتریانت ایجاد کنی. حتی می تونی یک وبلاگ بزنی و در اون اطلاعات مفیدی درباره کار با وب سایت و نیاز به دیدن ویدیوها سایتت قرار بدی.

آقای خاص: به این دیگه فکر نکرده بود. من فقط با فرم تماس با ما سایت با مشتریانم در ارتباط بودم.

ماهی دانا: درآمد سایتت گفتی چطوری هست؟

آقای خاص: هر مشتری که یک ویدیو را می خرد، 20 درصد اون رو من بر می دارم. اما دوست دارم که درآمدهای جانبی هم داشته باشم.

ماهی دانا: اولا درباره قیمت گذاری بیشتر فکر کن. 20 درصد رو با چه معیاری مطرح کردی. در ضمن می تونی از تبلیغ های بنری مرتبط با ویدیویی که کاربر داره می بینه برای برندها و شرکت های معتبر هم درآمد داشته باشی.

آقای خاص: ممنونم. من نیاز به یک سرور قوی برای بارگذاری ویدیوهای پر حجم دارم.

ماهی دانا: این دقیقا منابع تو هستند. باید همه منابع خودت از جمله سرورها، نیروی انسانی، دفتر کار و هر چیزی که کسب و کارت داری ازشون استفاده می کنی رو لیست کنی تا بتونی روی مدیریت بهتر اونا فکر کنی و بهینه شون کنی.

آقای خاص: اره. موافقم. گاهی اوقات کارا اون طور که برنامه ریزی می کنم جلو نمیره. مثلا یک نفر رو گذاشتم برای تایید ویدیوهای ارسالی از سوی آموزش دهنده ها. وقتی گاهی اوقات پیش می یاد که 1 روز هم سر نمیزنه به اونا و تاییدشون نمی کنه.

ماهی دانا: دلیلش اینه که فعالیت های کلیدی خودت رو مشخص نکردی. باید برای تولید و تحویل ارزش به مشتری یک مجموعه فعالیت های گام به گام رو تعریف کنی و هر مسئول اجرای هر گام رو مشخص کنی و براش مهلت زمانی و میزان اهمیت تعیین کنی. این طوری کارمندات متوجه تاثیر فعالیت شون برای ارزش تولید شده توسط شما می شند و هدف مند تر و با انگیزه تر کار می کنند.

آقای خاص: حتما این فعالیت ها رو لیست می کنم.

ماهی دانا: به این فکر کردی که با موسسات آموزشی ارتباط برقرار کنی تا ویدیو های اونا را بفروش برسونی؟

آقای خاص : وای چه ایده خوبی. خودم با چند تا آموزشکده آشنا هستم.

ماهی دانا: باید شرکای کلیدی برای خودت بسازی و اونا رو توسعه بدی. اینجوری پایه کسب و کارت رو محکم می کنی. تصور کن که بتونی ویدیوهای تولید شده در مجتمع فنی تهران رو بتونی از طریق سایت بفروشی. یه دفعه یک پرش بزرگ در کارت خواهی داشت.

آقای خاص: دقیقا. من مشکل دیگه ای که دارم هزینه بالای سرور و نیروی انسانی هست.

ماهی دانا: باید همه هزینه های ثابت و متغیر خودت رو لیستی کنی و اونایی که سهم بزرگتری دارند رو تمرکز کنی و کمشون کنی. مثلا میتونی سرور رو از یک ارائه دهنده سرویس های ابری مانند مایکروسافت آژور بگیری که به میزان مصرف منابع پول بدی نه اینکه یک هزینه ثابت زیادی رو هر ماه پرداخت کنی.

آقای خاص: مگه این شکلی هم میشه.

ماهی دانا: حتما میشه. الان خیلی از خدمات به صورت پرداخت به میزان استفاده است. اگر این 9 قسمتی که بهت گفتم رو نوشته باشی تو تونستی که بوم مدل کسب و کار رو در بیاری. الان وقتشه که ساعت ها اون رو نگاه کنی. تغییرش بدی. با مشتری ها صحبت کنی و بهینه اش کنی.

هر ایده ای که داری باید اول روی این بوم مدل بیاری و پس از تست گرفتن بری  و اجراش کنی. اگر هم نیاز به مشاوره داری می تونی این پکیج کارآفرینی رو تهیه کنی.. فقط کافیه که از لینک زیر ثبت نام کنی  تا ویدیوهای آموزشی کارآفرینی رو برات بفرستند:

http://iran-mba.com/product/69?sid=1

اگر هم دوست داری که همه جنبه های کسب و کار رو بهتر مدیریت کنی پیشنهاد می کنم که دوره مجازی MBA رو بخونی. این دوره علاوه بر اینکه پکیج کارآفرینی رو در بر می گیره 9 پکیج دیگه هم داره که برای رونق کسب و کارت واقعا لازمه. در ضمن میتونی مدرک بین المللی یا داخلی هم بگیری. برای ثبت نام در این دوره روی لینک زیر کلیک کن:

Iran-mba.com/product/12?sid=1

پستهای تصادفی

ام بی ای (MBA)چیست ؟

۸ دلیل اصلی(از دیگاه مدیریتی)که ترامپ را در مقابل کلینتون موفق کرد چه بود ؟

دوره یک روزه دیجیتال مارکتینگ

نظرات درباره ماجراهای آقای خاص و ماهی دانا. این قسمت: کارآفرینی